taşıt kredisi

/
taşıt kredisi

Taşıt kredisi araç sahibi olmak isteyenlerin umudu olmuştur. Araç sahibi olmak kişiler bankalar tarafından uygulanan imkânlar ile taşıt kredisi çekerek istediğiniz araca sahip olabilirsiniz. Taşıt kredileri kendi içlerinde bazı farklılıklar gösterir. Taşıt kredilerinde bireysel ve kurumsal taşıt kredileri vardır. Bunların işlemleri farklıdır. Ayrıca 0 km araç sahibi olacak olan kişilerin alacağı taşıt kredisi ile 2. El araç alacak olan kişilerin şartları farklıdır. Bireysel taşıt kredisi başvurusunda bunulan kişilerden; kimlik, ikametgâh, son 3 aya ait kredi çekecek kişinin üzerine kayıtlı fatura, ,maaş bordrosu istenir. Kurumsal taşıt kredisi başvurusunda bulunan kişilerden istenen belgeler ise; vergi levhası, ticari sicil belgesi, bilanço kayıtlarını açıklayan belgeler istenir. Sıfır km araç sahibi olmak isteyenler taşıt kredisi başvurusunda proforma belgesi istenir. 2. El taşıt kredisi almak isteyen başvuruda bulunan kişilerden ise araç ruhsatı ve noter imzalı satış sözleşmesi istenir.

Taşıt Kredisi Hesaplama

Taşıt kredisi almayı düşünüyorsanız taşıt kredisi hesaplamasını etkileyen hususları da bilmeniz gerekir. Taşı kredisinde hesaplamayı belirleyen faktör yalnızca faiz oranı değildir. Taşıt kredisi çekecek kişiler diğer kredi türlerine göre daha fazla masraf yapmaktadır. Taşıt kredisi hesaplaması yaparken ferdi kaza sigortası, kasko sigortası, zorunlu trafik sigortası ödemelerinde bulunacağınızı bilmelisiniz. Taşıt kredileri hesaplama yaparken oranlar sıfır km araçlarla ve 2. El araçlara göre farklılık gösterir. Bankaların internet şüpheciliğinden faydalanarak taşıt kredisi faiz oranlarını hesaplayabilirsiniz. Satın alınmak istenen taşıtın, bankaya olan borç süresince banka ipoteği altında olacağından dolayı aracı satma durumu söz konusu değildir.

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Bankaların taşıt kredisi faiz oranları birbirinden farklıdır. Bankalar faiz oranlarını piyasa durumuna göre belirler. Taşıt kredileri sıfır ve ikinci el araç kredisi olarak farklılık gösterdiği gibi bunların faiz oranları da aynı değildir. Artık banka şubelerine gitmenize gerek olmadan hangi bankadan taşıt kredisi almayı düşünüyorsanız ve ya karşılaştırmak istiyorsanız dijital bankacılık aracılığı ile kredi faiz oranlarını hesaplayabilirsiniz. Taşıt kredisi geri ödemeniz; vade süresine, ödenecek olan miktara ve bankanın kendi taşıt kredisi faiz oranlarına göre belirlenir. Taşıt kredisini çekip kullanmış olsanız dahi yine 14 gün içerisinde cayma hakkınız vardır. Fakat bankanın alacağı inisiyatiflere göre faiz ödemek zorunda kalabilirsiniz.

This div height required for the sticky sidebar