Kredi Kartı Güvenlik Kodu

/
Kredi Kartı Güvenlik Kodu

kredi kartı güvenlik kodu konumuza geçmeden önce kredi kartlarını tanıyalım, günümüzde artık tüm ödemelerimizi kredi kartları veya banka kartları ile gerçekleştirmekteyiz. Nakit taşımanın sıkıntısı ve internet ortamında alışveriş yaparken kredi kartlarının verdiği basit ödeme şekilleri yardımıyla kredi kartı artık vazgeçilmezimiz. Her ne kadar kolay ödeme yolları mevcut olsa da bazı durumlarda kredi kartı ile ödeme yaparken problemler yaşayabiliyoruz. Bu problemlerden biride güvenlik kodunun olmayışı yâda kredi kartı güvenlik kodu nerede bulunduğunu bulamamamızdan doğar. Bilmeyenler için bu makalemizde cvv nedir, kredi kartı güvenlik kodu öğrenme ve güvenlik kodu olmadan alışveriş yapabileceğiniz siteleri sizlerle paylaşacağız.

Kredi Kartı CVV nedir

CVV Türkçe de güvenlik kodu anlamına gelir. Kredi kartlarının da yer alan özel bir algoritma ile üretilmiş çoğu zaman 3 bazı durumlarda ise 4 rakamdan oluşan bir şifreleme kodudur. Kredi kartlarında kabartma yöntemi ile basılmış bir koddur ve eliniz ile temas yaparken bu kabartmayı ve rakamları hissedebilirsiniz. Alışveriş esnasında güvenlik teyidi sağlayarak kredi kartı güvenliğini arttıran bir koddur cvv. Maestro kredi kartları harici tüm kartlar cvv kodu kullanır. Eğer kredi kartınız Visa ise kartınızda cvv mevcuttur. Mastercard kredi kartına haiz olan kişiler ise CVC koduna sahiptir. Eğer kredi kartı cvc nedir diye soracak olursanız aslına bakarsak birbirinden bir farkı yoktur, cvv ile aynı özelliklere haiz bir koddur.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Öğrenme

Alışveriş esnasında kredi kartınız ile ödeme yaparken sizden muhtemelen kredi kartı güvenlik kodunuzu isteyecektir. Eğer cvv kodunu bilmiyorsanız veya kredi kartı güvenlik kodu nerede yazar bir fikriniz yok ise bunu kolayca öğrenebilirsiniz. Kredi kartı güvenlik kodu öğrenmek için kartınızın arka yüzünü çevirin. Bu yüzde çoğu zaman beyaz şeritte bir kaç rakam yazar. Bu kartların son 3 hanesi cvv olur. Bazı durumlarda ise güvenlik kodu 4 haneden oluşabilir.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nerede Yazar?

Eğer kredi kartı güvenlik kodunu bulamadıysanız sizlere resimli bir halde anlatmak isteriz. Kredi kartınızın arka yüzünü çevirdiğinizde aşağıdaki şekilde bir yüz ile karşılaşacaksınız. Görselde belirtilen son 3 rakam sizin cvv kodunuzdur. Eğer kredi kartınızda böyle bir alan göremiyorsanız kredi kartınız alışveriş için yapılmamış özel bir kart olabilir. Kredi kartı güvenlik kodu öğrenmek için bankanızla görüşmeniz gerekebilir.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Silinmiş

Kredi kartınızı uzun bir süredir kullanıyorsanız yâda cüzdanınızda değilse sürekli cebinizde taşıyorsanız kredi kartı güvenlik kodunuz silinmiş olabilir. Bu durum genellikle taşınma esnasında oluşan aşırı sürtünmeden yâda pantolonunuzla birlikte yıkanmasından kaynaklı olabilir. Eğer böyle bir durumla karşılaşır iseniz ve kredi kartı güvenlik kodu silinmiş ise endişelenmeyin. Bankanızı arayarak durumu anlatabilir ve yeni bir kredi kartı talep edebilirsiniz. Ne yazık ki bankalar kredi kartı cvv silinmiş şeklinde olası problemlerde sizlere sistemden bakarak güvenlik kodunuzu söyleyemiyor. Güvenlik protokolleri gereği onlarda sizin kartınıza ilişik cvv kodunu sistemlerinde görüntüleyemiyor. Bu durumda yapılacak tek çözüm ise yeni bir kredi kartı talep etmek oluyor. Kredi kartı başvurusu icra ettiğinizde ve işiniz de acilse belirtirseniz kartınız kısa süre içerisinde size ulaşacaktır.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Olmadan Alışveriş Yapılabilir Mi?

Her ne kadar güvenli bir işlem olmasa da günümüzde cvv istemeyen alışveriş sitelerini bulmak hiçte zor olmasa gerek. Bir oldukça büyük e-tecim sitesi sizlerden kredi kartı güvenlik kodu istemeden alışveriş yapmanıza imkân sağlıyor. Çoğu zaman bu siteler ebay gibi yurt dışı alışveriş siteleri olsa da Türkiye’de de cvv istemeyen alışveriş siteleri mevcuttur.

This div height required for the sticky sidebar