Kredi Kartı Blokesi

/
Kredi Kartı Blokesi

Günlük hayatta biroldukça kere kredi kartımızı kullanıyoruz. Online alışverilerimizde , market alışverişlerinde , ticarette hatta artık seyahatlarımız da bile taksideyken kredi kartı ile ödeme yapıyoruz. Her geçen gün kredi kartı kullanımı artmakta ve bununla birlikte birçok kişide ödeme problemleri yaşanmaktadır.
Bu benzer biçimde ödeme güçlüğü çektiğimiz zamanlarda kredi kartı borcu ödeme işlemini gerçekleştiremezsek bankamız bize yaptırım uygulayabilir. Bu yaptırımlar kredi kartı borcu ödememize nazaran değişebilir ve çoğu zaman İlk olarak kredi kartı blokesi konur.Bu geçici bir işlemdir ve banka tarafından güvenlik nedeniyle uygulanan bir admdıır. Ayrıca ender rastlanan bir durum olsa da bazı durumlarda bankamız güveliğimiz için durduk yere kredi kartımıza bloke koyabilir.Bu durumlar kredi kartımızı taktığımız bir atmde kart kopyalama işlemi yapılmış olduysa veya benzer şekilde kötü niyetli kişilerin eline geçtiyse uygulanır. Bu durumda mutlaka ilk olarak müşteri temsilcinizi arayarak bilgi talep ediniz.

Kredi Kartı Blokesi Nedir ?

Sıradançe açıklamak gerekirse kredi kartı blokesi kart sahibinin harcama yapmasını engellemek için borcunu ödeyene kadar yapmış oldurım olarak uyguladığı bir bloke işlemidir.Bu sayede kredi kartı borcu sahibi ne bir uyarı mesajı verilmiş olur. Borcunu ödeyene kadar sadece o bankanın kredi kartını kullanamaz sadece öteki bankalardaki var olan kredi kartlarını kullanmaya devam edebilir.
Kredi kartı blokesi  çoğu zaman borç ödene kadar bu bloke devam eder. Süreli meydana getirilen kredi kartı blokeleri ise 3 aya kadar sürebilir.

Kredi Kartı Neden Bloke Olur

Kredi kartı bloke nedenleri için sayabileceğimiz biroldukça niçin var sadece aslen hepsininde sebebi aynı.şuursiz harcamalar bunun en büyük sebebidir. Kredi kartının bir para olduğunu unutup ve kredi kartı borcunun aslında bizim borcumuz bulunduğunu unuttuğumuz için harcamalarımızı düşünmeden yapıyoruz.
Bir anda yükselen  borç miktarları bununla beraber bizlere ödeme zorluğu getirmektedir.Kredi kartı borcunu ödeyemediğimiz durumlarda ise banka tedbir amaçlı kredi kartı engelleme işlemini uygular. Bu sayede aslen banka bizim daha çok borç yapmamızı engeller. Böylece hem kendi parasını koruma altına alır hemde bizim borcu ödeyene kadar yeni borçlar yapmamızı engeller.

Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kaldırılır?

Borcunuzun gecikme süresine nazaran bloke kaldırma süresi değişim gösterebilmektedir. Eğer borcunuzu 30 gün boyunca ödemediyseniz bankanız size asgari borcunuzu ödeyene kadar kredi kartı blokesi uygular.Kredi kartınızın asgari borcunu ödeyene kadar kredi kartınızı kullanamazsınız. Bu borcu öderseniz 24 saat içinde kredi kartı blokeniz kalkacaktır. Eğer kredi kartı borcunuzu 90 gündür ödemiyorsanız bu durumda kredi kartı bloke kaldırma süresi değişebilir.İlk olarak bu durumda banka kredi kartınızın tamamını ödemenizi ister ve toplam borcunuzu ödeyene kadar kredi kartınıza bloke koyar. Borcu ödeyene kadar hiçbir işlem yapamazsınız. Kredi kartınızın toplam borcunu ödedikten sonraki ilk iş günü içinde kredi kartınızın blokesi kalkacaktır. Eğer borcunuzu ödediğiniz halde kredi kartı blokesi hala kalkamışsa bu durumda birşeyler ters gitmiş olabilir. Normal durumlarda kredi kartı borcunuzu ödediğiniz takdirde blokeniz kalkacaktır. Bu gibi durumlarda ne olursa olsun bankanızın müşteri temsilcisi ile görüşmeniz gerekmektedir. Eğer kredi kartı bloke kaldırma süresini hızlandırmak istiyorsanız gene aynı şekilde satın alan temsilcinizi le görüşmek süreci oldukca hızlandıracaktır. Unutmadan size söylemeliyiz ki kredi kartınızın bloke olması kredi notunuzu düşürecek bir uygulamadır.Bu nedenden dolayı ileriki süreçte kredi başvurularınız reddedilebilir veya kredi miktarlarınızda ciddi oranlarda düşmeler meydana gelecektir.

Müşteri Hizmetleri İle Kredi Kartı Bloke Kaldırma

Kredi kartı borcunuzu ödediniz ve hala kredi kartı blokeniz kalkmadı mı ? Bu durumda ne olursa olsun bağlı olduğunuz bankanın müşteri temsilcini arayarak durumunuz hakkında informasyon isteyiniz.Ek olarak hızlanmasını istediğinizi söyleyerek kredi kartı bloke süresini hızlandırabilirsiniz. Çoğu zaman borç ödendikten 24 saat sonrasında kredi kartı borcunuz kalkacaktır. Eğer 24 saat dolmuş ve hala kalkmadıysa bankanızın şubesine giderek durumu anlatabilir ve onlardan yardım isteyebilirsiniz.

This div height required for the sticky sidebar