Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli

/
Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmeli

Kredi çekerken nelere dikkat edilmeli, bankaların cezbedici imkânlarına karşı kredi çekmeye olan talep hızla artmaktadır. Her bankanın kendine uygun kendine ait belirlediği kredi alma şartları vardır. İhtiyacımıza karşı her türlü kredi çeşidi mevcuttur. Konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, eğitim kredisi bunlardan birkaçıdır. Her bankanın kredi faiz oranları da farklıdır. Faizlerin düşüş göstermesiyle birlikte kredi çekme oranları da artmaya başladı. Merkez bankası verilerine göre kredi çeken kişilerin bankalara olan borcu 224 milyara yaklaştı. Bu oran günden güne artmaktadır.
Bankalardan kredi çekerken nelere dikkat edilmeli hususlarına gelecek olursak eğer ilk olarak bankadan kredi çekmeden önce kendi gelir değerlendirmesi yapmanız gerekir. Gelir planlaması yapmadan kredi çekmeye kalkarsanız kredi geri ödemesinde aksaklıklar yaşayabilirsiniz. Bu durumda da bankaların yasal işlem sürecine maruz kalırsınız. Ayrıca bir daha kredi çekmek istediğinizde kredi siciliniz, kredi notunuz düşük olacağı için bankalardan kredi çekme imkânınız azalır.
Kredi başvurusu yapmadan önce her bankanın kredi şartlarını öğrenmek siz fayda sağlayacaktır. Her bankada yapacağınız araştırma da size en uygun olan kredi şartlarını, geri ödeme kuralarını bilmek maddi açıdan zorlanmamanızı sağlayacaktır. Banka müşterilerine maliyetsiz kredi yoktur. Masrafsız olarak belirtilen kredilede bile tüketici maliyeti vardır.  Borçlarını ödeyemez duruma gelip, borçlarını yapılandırmak isteyen kişiler bankalar ile doğrudan ilişki kurmalıdır. Yapacağınız her işlem için size detaylı bilgileri vereceklerdir.  Günden güne artan kredi kartı borçları olan müşterilerin bir daha kredi alma fırsatı zorlaşır. Bu sebeple kredi çekerseniz ödemelerinizi gününde yapmalısınız.  Bankalar tarafından yapılmak istenen hayat sigortası isteğe bağlı yaptırılabilir.

Kredi Başvurusu Yaparken istenen Gerekli belgeler

  1. Nüfus cüzdanı ( ehliyet veya pasaport da olabilir ),
  2. İkametgâh veya son 3 aya ait fatura(başvuran kişi adına),
  3. Gelir belgesi,
  4. 18 yaş doldurmuş olmak(bazı bankalar 20),
  5.  Emekliler için emekli hesabı cüzdanı

Ayrıca kredi çekerken dikkat etmeniz gereken bir konuda kredi notunuzdur.(Fatura ödemeleriniz, kredi ve kredi kartı ödemelerinizin düzeni, banka borç ilişkileri geçmişiniz).Her banka kredi notunuza göre kredi verip vermeyeceğine karar verir. Kredilerde önceden olduğu kadar kefil aranmıyor ancak banka gerekli görürse istiyor. Kredi çekerken nelere dikkat edilmeli konumuzun sonuna geldik umarım faydalı olmuştur.

This div height required for the sticky sidebar