konut kredisi

/
konut kredisi

Konut kredisi alırken bilmeniz gereken bazı detaylar vardır. Gayrimenkul sahibi olmak isteyenler kira öder gibi bankalardan kredi çekerek ev sahibi olabilirler. Konut kredilerinin vade uzunluğu en fazla 360 aydır. Konut kredisi çeken kişi kredilendirme oranı olduğu satın alınacak ev fiyatının %80 inini çekebilir. Her bankanın konut kredisi faiz oranları farklıdır. Konut kredisi geri ödemeleri banka faiz oranları dâhilinde ödenecek süre ve çekilen kredi tutarına göre belirlenir.

Konut Kredisi Başvurusu

Tüketicilerin konut kredisi ihtiyaçlarını karşılayan bankalar tarafından sunulan bu konut kredisi imkânı ile ilgili örenmesi gereken detaylar vardı. Konut kredisi başvurusunda bulunacak kişilerin diğer kredi işlemlerinden farklı bir prosedür uygulandığını bilmesi gerekir. Konut kredilerinin vadesi uzun yıllar olduğu için kredi çekme sürecinde farklılıklar yaşarsınız. Tüketici satın almak istediği konutun krediye uygun olması gerekiyor. Bankaların eksperleri devreye girerek satın alınmak istenen konutun değeri ile çekilecek olan krediyi karşılayıp karşılamadığını hesaplar. Bazı ölçütler göre konutun uzun vade de rehin edilip edilemeyeceğine karar verirler. Konut kredisi başvuru kredilendirme oranı konut için biçilen fiyatın %80’i olabilir. Bu da biçilen fiyatın%25’ini nakit olmanız gerekmektedir. Bankalardan peşinatsız konut kedisi alma imkânınız yoktur. 

Konut Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler

Konut kredisi başvurusu yapacak olanlar için bankaların tüketicilerden istediği bir takım belgeler vardır. Konut kredisi için gerekli belgeler şunlardır;

  1. Başvuru formu,
  2. Kimlik belgesi, fotokopisi,
  3. Maaş belgeniz, gelir belgesi,
  4. Kat mülkiyeti tapusu,
  5. Ekspertiz raporu,
  6. Tamamlanmamış binadan ev alınacak ise inşaat ruhsatı,
  7. Serbest meslek yapan kişiler için meslek üyelik belgesi,
  8. Şirket sahipleri için ticari sicili belgesi

Konut Kredisi Hesaplamasında Dikkat Edilecek Hususlar

Konut kredisi çekecek işiler hangi bankadan kredi çekeceklerine karar veremiyor ise bahsedeceğimiz noktaları esas alarak ve banka karşılaştırması yaparak en doğru kararı verebilirler. Konut kredisi hesaplaması yaparken konut kredisi faiz oranları, dosya masrafı, banka komisyonu, yıllı maliyet, kredilendirme oranı, kefil sayısı gibi hususlara dikkat etmelidir. Banka faiz oranları sürekli değişiklik gösterir. En uygun konut kredisini bulmak için sürekli konut kredisi faiz oranları hesaplaması yaparak bilgilenebilir ve bütçenizi ayarlayabilirsiniz. Konut kredisi faiz oranlarına çok dikkat etmelisiniz. Bunun sebebi yüksek tutarlı krediler ve süre uzunluğu olduğu için geri ödeme planınızı iyi yapmalısınız.    Bu sebeple konut kredisi faiz oranları hesaplama önemlidir. Konut kredisi hesaplarken bankaya vereceğiniz peşinatta kredi geri ödeme tutarını belirleyen hususlar arasındadır. Konut kredilerinde vade de çok önemlidir. Ödeyeceğiniz taksit ne kadar fazla olursa faiz oranı da yüksek olur.
Konut kredisi hesaplaması yaparak VE kendi bütçenizi göz önünde bulundurarak kendi avantajlarınızı oluşturabilirsiniz. Konut kredisi çekerken 1 ay bile ödeme yapamazsanız zorluk çekeceğinizi unutmayarak kredi çekmenizi ve planınızı iyi yapmanızı tavsiye ederiz.

 

This div height required for the sticky sidebar