kobi kredisi

/
kobi kredisi

Kobi kredisi işletme sermayesini destekleyen, borçlu cari hesapla dönen bir kredi çeşididir. Kobi kredisi göre ödemeli bir kredidir. Kobi kredisi bir destek kredisidir. Sadece işletmenin finansal amacıyla kullanılır. Kobiler çektikleri kredide bireysel bir harcama yapamaz. İşletmenin giderleri için kullanmalıdır. Kobi kredileri işyeri yenileme, ihaleye girme, taşma, büyüme, mal alımı vb. talepler ile ilgili olarak bankalara kredi başvurusunda bulunur.
KOBİ kredileri 2 gruba ayrılır.


Nakdi Kobi krediler: Nakdi KOBİ kredisi özellikleri arasında kısa vadeli, acil para ihtiyacını karşılamak vardır. Nakit olarak verilen kredi türüdür. Nakdi KOBİ kredileri daha çok kazancı ortalama beli olan işletmeler tarafından çekilir.
Gayri nakdi Kobi krediler: Döviz veya Türk lirası olarak, fazla mal alımı, ihaleye girme gibi taleplerle başvurulan KOBİ kredileri gayri nakdi KOBİ kredileridir.
Bankalar KOBİ kredisi verirken KOBİ’nin iş sektörüne, geri ödeme miktar durumuna göre kredi verir. Kredi çekilecek olan banka uzun süre ve düşük faizle teminatları sıkı olan Kobi kredileri de verebilir.


Kobi kredisi teminat ve Geri ödeyememe


Kobiler kredi çekerken işletmelerini teminat göstererek talepte bulunurlar. Kredi teminatını belirleyen unsurlar kullanım amacı ve kedi türüdür. Bir gayrimenkul ipoteği de bankaya teminat olarak gösterilebilir.
Kobi kredisi geri ödemesi sıkıntısı yaşayanlar bankalarla iletişim halinde olarak yeni bir ödeme düzenlemesi yaptırabilir. Bankalar ve esnaf anlaşmaya yoluna giderek kredi geri ödemesinde aksaklıklar ortadan kaldırılabilir.
Esnaf kredisi Başvuru şartları

Kobi kredisi, her bankanın esnaf kredisi başvuru şartları farklıdır. Genel kriterler aynı olmasıyla birlikte bankalar bazı ekstra belgeler isteyebilir. İlk olarak orta veya küçük bir iş yeriniz olmalıdır. Esnaf kredileri iş yeri olmayan kişilere verilmez. Bankaların müşterilerine imkân sağladığı esnaf kredisi, iş yeri maliyetleri için, işyeri malzemeleri için, iş yerini geliştirmek için esnaflar tarafından çekilmesi sağlanan kredi türüdür. Eğer yeni bir iş yeri açma düşünceniz var ise bankaların istediği gerekli belgeleriniz varsa ihtiyaç kredisi çekerek iş yeri açabilirsiniz. Bankalar kredi notuna ve gelir belgenizi esas almaktadır.

Kobi Kredisi Çekmek İçin Gereken Belgeler

Kobi kredisi, her bankanın esnaf kredisi için istenen belgeler farklılık gösterir. KOBİ kredisi başvurusu yapmak için gelir belgeniz, sigorta devamını belirleyen belgeniz ve kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Esnaf kredileri işletme yerleri için verildiği için iş yeri ile ilgili iş yerinin bağlı olduğu odaya ait üyelik belgesi, vergi levhası belgeleri de bankalar tarafından istenmektedir.
 

This div height required for the sticky sidebar