ihtiyaç kredisi

/
ihtiyaç kredisi

Maddi sıkıntılarla yaşamın her döneminde karşılaşabilir ve nakit ihtiyacı duyabiliriz. Borçlar, tatil isteği, eğitim, alışveriş gibi bazı ihtiyaçlar bizi kredi çekme noktasına getiriyor. Tüketiciler bankaların ihtiyaç kredisi imkânlarından faydalanarak dönem dönem olan ihtiyaçlarını bankalara ihtiyaç kredisi başvurusu yaparak çözebilir.  İhtiyaç kredisi çekme düşüncesi olanların ihtiyaç kredisi müşteri hakları hakkında bilmeniz gereken hususlar vardır. Sizler için ihtiyaç kredisi hakkında bilinmesi gereken tüm konuları ele aldık.

Faiz Oranı

Süresi bilinen kredi sözleşmelerinde tüketicilerin taksitlendirmelerine göre faiz oranları belirlenir. Banka ile yapmış olduğunuz sözleşmede akdi faiz, efektif yıllık faiz, kredi toplam maliyeti yoksa sözleşme süresinin sonuna kadar kredi tutarının faizi aynı kalır. Banka kredi faiz oranını değiştirmek istiyor ise yapacağı faiz oranını 1 ay önceden yazılı olarak müşterisine bildirmelidir. Eğer kredi faiz oranının artması durumunda 2 ay içinde borcu öderseniz faiz yükselişinden etkilenmezsiniz.

Kredi sigortası hakkı

Bankalar isteğe bağlı kredi çekerken sigorta yapmaktadır. Kredi alacağınız bankaya talepte bulunursanız, kredi sigortası yaptırmak isterseniz banka bunu yapacaktır.

Kredi Cayma Hakkı

Bankayla sözleşme yapmış olsanız bile krediden vazgeçme hakkınız vardır. Kredi çektiğiniz bankayla sözleşme yaptıktan 14 gün içinde herhangi bir neden göstermeden ve ücret ödemeden tüketici kredisi sözleşmesinden vazgeçebilirsiniz.
İhtiyaç kredisi ile ilgili bilmeniz gerekenler; kredi çekerken yapılan sözleşme öncesi bilgi formu, sözleşme olmadan önce tüketiciye bildirilmelidir.
Kredi sözleşmesine ilişkin bir hesap açılması, bu hesaptan yalnızca kredi ile ilgili işlemler yapılması durumunda bu hesaba ait ücret veya kredi masrafları talebinde bulunulamaz.

İhtiyaç Kredisi Çıkar mı?

Kredinin kullandırılması temel olarak üç faktöre bağlıdır. Bunlar:
SGK kaydının aktif olması,
Kredi notunun yeterli seviyede olması,
Belgelenebilir gelirin mevcut ve yeni krediler için taksit ödemelerini karşılayabilmesidir.
İhtiyaç kredileri konut kredisi, taşıt kredisi, eğitim kredisi, tatil kredisi gibi ihtiyacınıza göre krediler vardır. İhtiyaç kredisi geri ödemeleri sizin kaç ay içinde ödemenize bağlı olarak değişir. Bankaların faiz oranları farklı olduğu gibi ödeme süresine göre de değişir. Çektiğiniz ihtiyaç kredisini ne kadar kısa sürede öderseniz daha az faiz ödemiş oluşunuz.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Hangi bankadan ihtiyaç kredisi almayı düşünüyorsanız banka şubelerinden kredi geri ödemesini hesaplatabilirsiniz. Eğe şubeye gitmekle uğraşmak istemiyorsanız bankaların internet bankacılığı aracılığı ile bankaların güncel ihtiyaç kredisi faiz oranlarına göre ihtiyaç kredisi miktarını, ödeyeceğiniz geri ödeme süresi ve miktarını hesaplayabilirsiniz.

This div height required for the sticky sidebar